Amikor a műanyagról beszélünk, nem mehetünk el a tény mellett, hogy a hosszú bomlási idejükkel szennyezik a környeztet. Ha például egy vékony falú műanyag pohárról beszélünk, az „csak” 50-100 évig szennyezi a környezetet, egy PET-palack ugyanakkor már kb. 500 évig is.
Természetesen nem egy típusú műanyagról beszélhetünk, mert különböző feladatokra más és más összetételűt használnak a gyártók, és ezt jelzik is a termékek, csomagolások felületén.[1]
A legismertebb műanyagok nevei az alkotóelemeinek rövidítéseiből alakultak ki, így megkülönböztetünk PET, HDPE, LDPE, PP műanyagokat, de vajon tudjuk-e, hogy pontosan minek mi a jelentése?
- PETE – Ez a jelölés legtöbbször az ivójoghurt flakonján, édességek csomagolásán, tejes palackokon, majonéz, mustár, ketchup csomagolásán, gyümölcslevek flakonjain, előre csomagolt zöldségek dobozán, és majdnem az összes ásványvizes és üdítős palack címkéjén található.
- HDPE – Az ilyen típusú anyagból készülnek a tusfürdők, a samponok, a különböző kozmetikai szerek, mosószerek, öblítők, tisztítószerek csomagolásai, valamint a gyermekjátékok.
- PVC/V – Azok a műanyagok, amelyek ebbe a csoportba tartoznak az egyik legveszélyesebb műanyagfajtaként tartják őket számon. Ilyenek a palackok, ételek csomagolásán, valamint a folpack is ebből az anyagból készül.
- LPDE – Általában zacskók, palackok, kupakok gyártására szolgál, újrahasznosítható anyag.
- PP – Szintén újrahasznosítható anyag, általában vajas- és joghurtosdobozok, ketchuposflakon, műanyag edények készülnek belőle.
- PS – A polisztirol alapanyagai mind veszélyes mérgek. Legfőképpen ételtároló dobozok, poharak, valamint hang- és hőszigetelés készül belőle.
- OTHER – A hetes számmal jelölt műanyagok csoportjába tartoznak a fent felsorolt műanyagok valamilyen keveréke, tehát ezeket nem sorolhatjuk be egyik kategóriába se. Ide tartozik például a polikarbonát (PC), amelyből CD, DVD, valamint egyes szemüveglencsék is készülnek.[2]
A fentiek alapján azt mondhatjuk, hogy érdemes megnézni meg a csomagolást, hiszen, ha 1-est, 2-est, 4-est, 5-öst látunk a háromszögben, akkor mehet a szelektívbe, a többi viszont nem!
Források: