De mit is nevezünk üvegházhatású gázoknak?
Az üvegházhatású gázok a légkörbe kerülve a melegházakhoz hasonlóan viselkednek: elnyelik a Föld felszínéről visszaverődő napfényt, mintegy csapdába ejtik, és nem engedik, hogy távozzon az űrbe.
Az így létrejövő üvegházhatás felelős a Földön tapasztalható egyenletesen meleg hőmérsékletért, ami lehetővé teszi, hogy a bolygón élet alakuljon ki.
Annak érdekében, hogy a 2030-ra kitűzött cél megvalósuljon, már számos intézkedések születettek az elmúlt években:
- az iparban keletkező üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez az Unió létrehozta a kibocsátás-kereskedelmi rendszerét (ETS).
- a többi szektorra vonatkozóan kötelező nemzeti kibocsátási küszöböket határozott meg a tagállamok számára.
- az EU az erdők szén-dioxidot semlegesítő képességét is használja a klímaváltozás elleni harcban, hiszen az erdők az üvegházhatású gázok 10,9%-át semlegesítik egy évben az EU-ban.
- csökkentik a gépjárművek szén-dioxid-kibocsátását, ugyanis az EU szén-dioxid-kibocsátásának 15 százalékáért a személygépjárművek és teherautók felelősek.[1]
Ezeken felül már az EU több országa is hozott rendelkezéseket, hogy minél előbb és hatékonyabban tudják kezelni a kibocsátások mértékét.
Luxemburg üvegházhatású gázkibocsátásának több mint az 50%-a közlekedésből származik, ezért a világ országai között elsőként teljesen ingyenesé tették a tömegközlekedést mindenki számára az egész ország területén. Az ingyenesség az összes vonatra, a buszra és a villamosra egyaránt vonatkozik.
Az intézkedéstől, amit 2020. március 1-jén lépett életbe, az várják, hogy javítani fogja a közlekedés minőségét azáltal, hogy megszünteti a közúti torlódásokat, elősegíti a légszennyezés csökkentését, valamint támogatja az alacsony jövedelműeket.[2]
Rómában ugyan nem lett ingyenes a tömegközlekedés, de itt egy nagyon hatékony módszert találtak ki arra, hogy minél több ember vegye igénybe a metrókat. Olyan jegyautomatákat szereltek fel a metrókban, amelyekből nem pénzért, hanem műanyag PET palackért lehet busz- és metrójegyet vásárolni. Az automaták minden egyes PET palackért 5 cent értékű jóváírást számolnak fel. Az összesítés után pedig a My Cicero alkalmazáson keresztül a felhasználók számlájára kerül az összeg, amelyet bármely jegypénztárnál be lehet váltani.[3]
Források:
[2]https://www.handelsblatt.com/politik/international/oepnv-luxemburg-macht-bahn-und-bus-als-erstes-land-kostenlos/25373782.html?ticket=ST-1054938-iVWkZ37X7T4cQTAJ4fdW-ap4
[3]https://www.euronews.com/2019/10/03/rome-metro-offers-trash-for-tickets-to-tackle-plastic-pollution